slider

Turistického oddílu mládeže

Pro nováčky

Naše celoroční činnost (popisy akcí apod.):

 

Schůzky
Scházíme se pravidelně každou středu v době od 16:45 do 19:00 Hodin v budově loděnice TJ Bohemians Praha v Podolí v naší klubovně, v místnosti č. 115. Obvykle chodíme do tělocvičny, v letních měsících na hřiště nebo na Vltavu. Na řece mají noví členové možnost naučit se základní záběry pro ovládání lodi. V tělocvičně hrajeme klasické hry (fotbal, florbal, basketbal, házená, volejbal…), které střídáme s méně tradičními sportovními soutěžemi. Část schůzky je také věnována naučnému programu v klubovně, při němž se děti učí základy zdravovědy, zacházení s buzolou a orientaci v mapě nebo vázání uzlů.


Vodácké akce

Miniškoly

První vodácké akce, na které se s námi nováčci dostanou, jsou takzvané miniškoly. Už podle názvu je program těchto víkendů nejvíce zaměřen na naše nové členy, ale stranou nezůstávají ani starší. Miniškoly probíhají třikrát do roka v oblastech méně náročných, ale zajímavých vodáckých terénů, například na těchto místech:

Lužnice

Koná se obvykle na podzim na tábořišti Harrachovka (asi 3 km pod Táborem). V blízkosti se nachází jez Papírna s několika menšími vlnkami výbornými pro trénink. Kulisu k pádlování zde tvoří krásná, již lehce podzimní příroda údolí řeky.

Sázava


Je to jedna z nejvyhledávanějších vodáckých destinací u nás. Ne náhodou sem každoročně míří tisíce vodáků z celé republiky i ze sousedních zemí. Řeka zde příjemně proudí údolím Posázavské stezky. Charakter řeky je ideální pro začátečníky, a současně si zde přijdou na své i náročnější vodáci, kteří mají možnost zkoušet složitější prvky ve větších vlnách pod mnohými jízky. Miniškolu zde pořádáme začátkem května.

Umělé slalomové tratě

Dalším místem vhodným k pořádání miniškol jsou umělé slalomové tratě. Miniškoly pořádáme na Berounce v Roztokách u Křivoklátu (je zde ideální terén i pro nováčky), na Vltavě u Českého Vrbného nebo na dolní Vltavě u Veltrus. Výhodou těchto tratí je hladké dno a umělé, dřevěné, nebo pneumatikové překážky. To zvyšuje bezpečnost, proto je možné jezdit více na hranici svých možností a zkusit i větší vlny a válce, než si můžeme dovolit na řekách v přírodních podmínkách.

Závody ČPV (Český pohár vodáků)

Jiné víkendy absolvujeme vodácké závody, kde sjíždíme delší úseky různých stupňů obtížnosti. Účast zde je již podmíněna určitou zdatností a najetými kilometry. Jedná se o seriál osmi závodů pro celou vodácko-turistickou veřejnost. Do splouvání řek je přidáno trochu závodních prvků převzatých z vodního slalomu (několikakilometrový úsek obsahuje místa, kde jsou umístěny slalomové branky). Do seriálu ČPV se řadí tyto řeky: Otava, Sázava, Blanice, Svratka, Úhlava, Teplá, Střela a Hamerský potok.

Bazén

Přes zimu si o víkendech jedenkrát za měsíc pronajímáme bazén v Suchdole, kde mají členové oddílu a jejich rodiny možnost naučit se eskymácké obraty. Nováčci se tady mohou zdokonalit v plavání a pohybu ve vodě.

Ostatní vodácké akce

Ve spolupráci s navazujícím oddílem dospělých Odílem vodní turistiky TJ Bohemians Praha jsou pro zájemce pořádány zájezdy téměř každý víkend, od brzkých jarních měsíců, až do pozdního podzimu. Některé akce jsou pro pravé vodácké gurmány – od zájezdu několika nedočkavců v březnu na Stvořidla (horní Sázava), až po plně obsazený zájezd na křišťálové řeky Rakouských Alp uprostřed prosluněného června.

Suchozemské akce

Zjara a na podzim jezdíme na pěší akce mimo Prahu s různými cíly. Takto jsme byli například několikrát horolezit na cvičných skalách v Černolicích nebo prolézat jeskyně v okolí Srbska. V Praze navštěvujeme lanové centrum, nebo ZOO v Troji.


Chata v Jiřetíně pod Bukovou

Tělovýchovná jednota Bohemians Praha vlastní chatu v Jiřetíně pod Bukovou v Jizerských horách s vlastní sjezdovkou a vlekem. Náš oddíl ji také využívá k několika akcím během roku. Okolní příroda nabízí ideální místo na výlety pěšmo, na kole nebo na běžkách. Nedaleko jsou i nástupní místa turistických tras Jizerské magistrály. Trénovat sjezdové lyžování se dá na sjezdovce vzdálené od chaty přesně jeden krok. Se zkušenějšími navštěvujeme Tanvaldský Špičák, který je přímo naproti naší sjezdovce. Spí se v tří až pěti lůžkových pokojích. Je zde také velká společenská místnost s krbem, výborná pro společné večerní hry nebo posezení a zpívání s kytarami.

Náš oddíl spolupracuje s navazujícím Oddílem lyžařské turistiky TJ Bohemians Praha který má chalupu ve správě.
Pořádáme zde například:

Podzimní prázdniny

Prodloužený víkend, během kterého si děti postaví vlastního draka, naučí se poznávat stromy, uvidí část Jizerských hor při celodenním výletě či si prověří své schopnosti během po lese po vyznačené trase zpestřené vědomostními kontrolami.

Lyžařské akce

Chatu v Jiřetíně se snažíme přes zimu využívat, co se dá. Jezdíme na několik víkendových akcí, zaměřených především na lyžařský výcvik. Týdenní jarní prázdniny dávají dostatek prostoru pro rozšíření programu například o celodenní výlet na běžkách, soutěže ve sněhu nebo závody ve sjezdu a běhu.

Letní tábor na Ohři

Vyvrcholením celoroční činnosti oddílu je letní tábor. Od roku 1986 jej pořádáme na břehu Ohře asi 5 km pod Karlovými Vary poblíž cvičné peřeje Hubertus, na které s dětmi trénujeme. Na konci června přijede první četa pracantů, která připraví louku na stavbu. S dopomocí rodičů se postaví zázemí – umývárny, kuchyň, jídelna a pár podsadových stanů. Na dětech je postavení vlastních stanů, jejich posledni úpravy a dodělávky. Během pár dní se tábor konečně rozjede se vším všudy: s ranními rozcvičkami, službami jednotlivých posádek (vaření v kuchyni), dopoledním ježděním na „Huberťáku“. Na táboře nechybí ani odpolední hry v lese, soutěže, závody či noční odvaha…


Schůzka – co s sebou?

Základem je oblečení a boty do tělocvičny, případně na vodu. Do klubovny tužku a papír, podle potřeby pití, klidně i svačinku na konec.